×

بسته بندی محصولات

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های گوناگون، به ویژه صنایع چاپ و تولید کاغذ و مقوا، محدودیت‌های پیشین در طراحی ظاهر و فیزیک بسته‌ها از میان رفت، به گونه‌ای که امروزه هر شکل و نوعی از بسته‌بندی را می‌توان به تولید رسانید و انجام چاپ تقریبا بر روی تمامی سطوح امکان‌پذیر است.

برای واژه بسته‌بندی می‌توان تعریف‌‌های متنوعی ارائه کرد. طبق تعریف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، «بسته‌بندی عبارت است از تهیه و تعبیه ظرف یا محافظی که سلامت کالا را در فاصله‌ی تولید تا مصرف حفظ نماید.» در تعریف دیگر بسته‌بندی چنین تعریف شده است: «مجموعه‌ای از مواد اولیه و ارزش افزوده‌‌ای که روی مواد اولیه ایجاد می‌شود، به گونه‌ای که کالای عرضه شده بتواند رضایت مشتری را تامین کند».

از مهم‎ترین فاکتورهایی که باید در طراحی بسته­ بندی رعایت کرد می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

طرح خلاقانه و زیبا:بسته‎بندی با دارا بودن طراحی معنا‎دار و متناسب با نوع کالا، همراه با درج اطلاعات مکتوب، به صورت صریح و بی واسطه پیام تولیدکننده را به سمت خود جلب می‌نماید و اطلاعات و انگیزه‌ی لازم را به او می‌دهد. از این رو بسته بندی به “فروشنده‌ی خاموش” شهرت یافته است. از مهم‌ترین فواید و کارکردهای بسته بندی، اهمیت آن در جلب توجه مخاطب و برانگیختن وی برای ترغیب به خرید است که در این بین نقش طراحی مناسب، زیبا و خلاقانه بیش از همه در تاثیر گذاری روی مخاطب مهم جلوه ‌می‌کند.

فرم:فرم یا شکل سه‎بعدی بسته‎بندی می‌تواند مهم‌ترین و به یادماندنی‌ترین عنصر در طراحی بسته‌ها باشد. انتخاب فرم مناسب برای بسته‎بندی، بیشتر بر اساس مسائل فنی، تکنیکی موثر در نوع ساختار هندسی صورت می‌پذیرد. در طراحی ساختار، نوع مواد اولیه نظیر ورق مقوا، ورق فلز، پلاستیک، شیشه و مانند آن‎ها و نیز توانمندی ماشین‌آلات ساخت بسته‌ها موثر است. فرم‌های ساده، آشنا و با سابقه، به سرعت پیام خود را منتقل می‌کنند. اما در بسیاری موارد، به ویژه کالاهایی که خود جنبه‌ای از تفنن یا نوآوری دارند، یک فرم جدید و متفاوت، جذابیت و تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد گذاشت.

لوگو:طراحی یک لوگو یا نشانه‌ی متناسب با محصول که در آن نکاتی چون؛ سادگی و انسجام در اجزاء، بیان تصویری مناسب، متفاوت بودن و جذاب و گیرابودن رعایت شده باشد، در توفیق فروش محصول مورد نظر و زیبایی بسته‎بندی آن تاثیر به سزایی دارد. طراحی این لوگو باید به گونه‌ای باشد که خصوصیات محصول بسته بندی شده را تا حد ممکن به وسیله تصویر یا نوشتار بیان کند و بیننده با دیدن آن بتواند ارتباط و هماهنگی بین محصول مورد نظر، فضای کلی بسته‎بندی و شکل لوگو را مشاهده کند.

رنگ و طرح: مهم‌ترین عامل در جلب توجه مخاطب و کشش وی برای خرید، طرح و رنگ به کار رفته بر روی محصولات است. انتخاب طرح و رنگ مناسب برای بسته بندی محصول باید با کارشناسی و بررسی بازار هدف و مخاطبین و همچنین رعایت اصول زیبایی‎شناسی صورت بگیرد. به طور حتم بسته‎بندی شیک، جذاب و حرفه‌ای نزد مخاطب این تصور را ایجاد می‌کند که با یک تولید‎کننده حرفه‌ای و یک محصول قابل اعتماد مواجه است و این مسئله سبب جلب اطمینان وی خواهد شد. رنگ و طرح بسته‎بندی، می‌تواند به تناسب محتوی بسته و خصوصیات کالا انتخاب شود یا با توجه به پیشینه ذهنی و نیازهای جامعه‌ی مخاطب به کار رود. هماهنگی رنگ‌ها و استفاده محدود یا متنوع از رنگ‎های مختلف، در گرو درک صحیح از بیان رنگ‌ها و ارتباط بین آنهاست و در صورتی که مطابق نیاز کالا و مخاطبان آن صورت پذیرد، در موفقیت یک بسته‎بندی بسیار موثر است.

کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۶۷۱ میلیارد دلار برای بسته بندی محصولات خویش هزینه کردند و در سال ۲۰۱۱ نیز شرکت‌های آمریکایی نزدیک به ۱۳۵ میلیار دلار هزینه صرف بسته‎بندی کردند.. قریب به ۷۰ درصد از تصمیم‌های خرید دقیقا در محل فروش گرفته می‌شود و به این دلیل بسته‎بندی نقش مهمی در تبلیغ و فروش ایفا می‌کند. در دنیای رسانه‌های تبلیغاتی یکپارچه، بسته‎بندی آخرین تبلیغی است که مشتری قبل از خرید مشاهده می‌کند و علاوه بر آن در تمام مدت مصرف در مقابل چشمان اوست. ازین رو بسته بندی چیزی ورای دیگر پیام‌های تبلیغاتی می‌باشد. بسته‎بندی حتی پیام‌ تبلیغاتی محصول را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در دریافت مفهوم کلی محصول بسیار موثر است.

تیم طراحی ما تلاش خود را کرده تا با بکارگیری خلاقت در طراحی و در نظر گرفتن نوع کالا به کاربردی بودن بسته بندی نیز توجه کنند تا علاوه بر تبلیغ هر چه بهتر محصول شما رضایت مشتری را نیز به ارمغان بیاوریم.

CopyRight 2018